Yükleniyor...
facebook twitter google + instagram youtube foursquare
Hoşgeldiniz !
Giriş Yapmak İçin Tıkla.


 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Cevap
Thalidomide faciası
Konu Görünümü | Doğrusal Görünüm
Yazar Mesaj
Moderatör Grubu
***
sudem ,
Konu: 25
Mesaj: 44
Üyelik: 23.07.2013
Rep Puanı: 0
Çevrimdışı
Mesaj: #1
Thalidomide faciası
1958 yılında Alman ilaç firması Chemie Grünenthal tarafından bazı kimsayasal araştırmalar sonucunda bir ilaç bulundu. Thalidomide adı verilen bu ilaç bazı denek hayvanlarında denendikten sonra firma tarafından herhangi bir zararının ve önemli bir yan etkisinin olmadığı duyuruldu. İşte büyük bir facianın ilk adımları da bu şekilde atılmış oldu.
İlaç önce epilepsi hatalarından kullanıldı.İlacın olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkileri de hastalar tarafından firmaya iletildiyse de firma bu olumsuz etkileri göz ardı ederek ilacı farklı ülkelere ihraç etmeye başladı.
İlaç sadece epilepsili hastalarda değil hamile bayanlarda mide bulantısını azaltmak amacıyla kullanılmaya başlandı. Ancak sonuç tam bir facia oldu. 46 ülkede binlerce ailenin bebeği ölü olarak doğdu , 10 binlerce bebek normalden kısa kol ve bacaklar, balık yüzgecine benzeyen eller ve kollar , anormal uzunluk ya da kısalıkta uzuvlar ile doğmaya başladı. Bu şekilde doğan bebeklerin yarısıda belli bir yaşa gelmeden öldüler.
Firma tarafından bu durum inkar edilse de başta Amerika olmak üzere bir çok ülkede ilacın satışı durduruldu. Ancak 46 ülkeden 10000'in üzerinde bebek bu ilaçtan çoktan etkilenmişti bile.
Peki Dünya'da bunlar olurken Türkiye'de durum neydi?
Türkiye'nin o yıllarda ekonomik sıkıntılardan dolayı hamilelerin mide bulantılarına yatıracak kadar parası yoktu ve ülkemizde yaşadığımız ekonomik bunalımlar ilk defa işe yaramıştı. Parasızlık hayat kurtarmıştı bir nevi.


(Bu Mesaj 21.06.2014 01:56 değiştirilmiştir. Değiştiren : sudem.)
21.06.2014 01:50
Alıntı ❞

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group