Yükleniyor...
facebook twitter google + instagram youtube foursquare
Hoşgeldiniz !
Giriş Yapmak İçin Tıkla.


 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Cevap
Yazar Mesaj
Üye Grubu
*
kimyaborsasi İstanbul - Başakşehir,Türkiye
Konu: 9
Mesaj: 10
Üyelik: 11.08.2017
Rep Puanı: 0
Çevrimdışı
Mesaj: #1
TALK
TALK

Pudra ilk olarak M.Ö. 2500 yıllarında orta doğuda ortaya çıkmıştır. O çağlarda cildi beyazlaştırmak için bazı maddeler karıştırılarak yüze sürülürmüş. Eski Mısırlılar yüzlerini alçı sürerek beyazlaştırırlarmış. Kleopatra'nın da yüzüne bol bol pudra sürdüğü söylenir. Ortaçağ'da da yüze soluk bir renk sağlamak için pudra sürmek adetmiş. Bu amaçla daha sonraları nişasta ve pirinçten elde edilen pudralar kullanılmıştır. Fransa kralı XV. Louis zamanında herkes yüzüne pudra sürermiş. Napolyon'un da İtalya Seferi'nde pudra kullandığı bilinmektedir.
Kimyasal formülü 3MgO. 4SİO2. H2O olan, kaygan (yağlı, sabun hissi verir) beyaz,yeşil,gri renklerde, (toz halindeyken beyaz) tırnakla kolayca çizilebilen bir mineral. Talk, ateşe dayanıklı, ısı ve elektrik iletkenliği zayıf, yüksek sıcaklıkta sertleşir, katılaşır ve asitlerde bozulmaz. Bu özellikleri ile endüstride yaygın bir kullanma alanı sağlamıştır.

Ticari talklar saf veya içinde aynı parajenezde oluşan, kalsit, dolomit, kuvars, serpantin, magnetit, manyezit, klorit, tremolit, antrofillit veya krizotil bulunabilir. Lifli talkların “ Lif “ olarak ifade edilmesi, içindeki asbestiform minerallerinden ileri gelir. Seramik sanayiinde talk ve profilit ayrı ayrı veya birlikte kullanılır. Talkın seramik sanayiinde kullanılabilmesi için homojen bir kimyasal yapıya ve pişme esnasında sabit bir küçülmeyi haiz olması gerekir ve ayrıca pişme rengi, tane iriliği ve dağılımı da önem arzeder. Boya sanayiinde yüksek tenörlütalk tercih edilir ve beyaz renkte olması, tane şekli, dağılımı ve yağ emme özelliği önem arzeder
KULLANIM ALANLARIBoya Sanayinde : Lif ve yaprak özelliğine sahip talklar (Talcum Powder), yağ absorblama özelliğinden dolayı boya ve benzeri yağ yapımında kullanılmaktadır. Boya sanayiinde kullanılan talk (Talcum Powder) öğütüldüğünde son derece beyazve tenörü yüksek olmalı (%98.5). Ayrıca 325 mesh' lik elekten geçebilmelidir. Talk lifi boya tabakacıklarının biribirine ve yüzeye kenetlenmesini sağlar. Ağır boya materyallerinin çökmesini önleyip, boyanın daha homojen olmasını sağlar.
Talk, yumuşaklığı, tane boyu, mürekkep emme özelliği ve suda erime özelliği nedeni ile kağıt sanayiinde rahatça kullanılabilmektedir. Ancak kullanılacak talkın CaCO3 oranı %2-5' ten fazla olmamalı ve başka mineral içermemelidir.
Talk, bir çok sentetik lastik,plastik ve kauçuk üretiminde doldurucu olarak kullanılır.Maddeye sıkı bir doku kazandırır.
Pota Malzemesi olarak kullanılır. Sıçağa dayanıklı oluşu, kalıp ve döküm arasında geçirgenliği önler. Ergimiş metalin üzerinde havayla temasını kesmek için kullanılır.
Talk haşare öldürücü ilaç yapımında da kullanılmaktadır. İlaca toksik etki, istenen yoğunluk ve az aşındırıcılık özelliklerini kazandırır.
17.08.2017 13:25
Alıntı ❞
Üye Grubu
*
hoca ,
Konu: 38
Mesaj: 64
Üyelik: 19.07.2013
Rep Puanı: 0
Çevrimdışı
Mesaj: #2
RE: TALK
Teşekkürler hocam genel kültürüme eklemiş oldum
17.08.2017 22:29
Alıntı ❞
Üye Grubu
*
kimyaborsasi İstanbul - Başakşehir,Türkiye
Konu: 9
Mesaj: 10
Üyelik: 11.08.2017
Rep Puanı: 0
Çevrimdışı
Mesaj: #3
Cvp: TALK
(17.08.2017 22:29)hoca Yazılan:  Teşekkürler hocam genel kültürüme eklemiş oldum

Biz teşekkür ederiz Smile SİTEMİZDE daha fazla bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca BLOG kısmında Nasıl Yapılır? gibi birçok bilgiler mevcuttur.
18.08.2017 09:26
Alıntı ❞

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2019 MyBB Group