Yükleniyor...
facebook twitter google + instagram youtube foursquare
Hoşgeldiniz !
Giriş Yapmak İçin Tıkla.


 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Cevap
Öğretmenlerin ve ailelerin mutlaka bilmeleri gereken psikolojik testler
Konu Görünümü | Doğrusal Görünüm
Yazar Mesaj
Admin Grubu
******
aspercasper ,
Konu: 132
Mesaj: 157
Üyelik: 19.05.2013
Rep Puanı: 1
Çevrimdışı
Mesaj: #1
Öğretmenlerin ve ailelerin mutlaka bilmeleri gereken psikolojik testler
Psikolojik danışma ve rehberlik, psikoloji, çocuk gelişimi ve pedagoji alanında çalışan uzmanlar bireyleri daha iyi tanıyarak onlara fayda sunma çabası içindedirler. Bireyleri tanımak içinde bilim adamları tarafından çeşitli test ve envanterler geliştirilmiştir.

Çocukların sözel, sayısal ve davranışsal gelişim özelliklerini, zihinsel performansını, kişilik özelliklerini ve becerilerini tespit etmek üzere uygulanan çeşitli ölçekler vardır. Bu ölçekler aracılığıyla çocukların özellikleri belirlenir ve ihtiyaç duyduğu yardım alanlarına uygun eğitim, yönlendirme, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri verilir.

Okullarda, hastanelerde, rehberlik ve araştırma merkezilerinde ve bireysel danışma merkezilerinde bu test ve envanterler yaygın olarak kullanılmaktadır.

Psikolojik danışmanlar, rehber öğretmenler, psikologlar ve çocuk gelişim uzmanları bu test ve envanterlerin amaç içerik ve kullanılışlarını bilerek uyguladıkları ölçüde daha etkin çalışma sunabilirler. Bu test ve envanterleri uygulayabilmek için açılan sertifikalı eğitim programlarına katılarak uygulayabilme sertifikasını almak gerekmektedir.

WISC-R ZEKA ÖLÇEĞİ

Testin Tanıtımı: Bireylerin zihinsel performanslarını belirlemek amacıyla uygulanan bireysel zeka testidir. Test, sözel ve performans olmak üzere iki bölümden, her bölüm de bir yedek, 5 ana test olmak üzere altı alt testten oluşmaktadır. Herhangi bir alt testin bozulması durumunda bozulan alt testin bulunduğu bölüme ait yedek test uygulanır. Test sonucunda bireye ait sözel, performans ve genel olmak üzere üç zeka bölümü elde edilir. Bazı alt testleri süreye dayalıdır.
Testin Türü: Yetenek (zeka) testidir.
Uygulanacak Yaş Grubu: 6–16 yaş grubuna yönelik bir testtir.
Uygulanacak Kişi Sayısı: Bireysel bir test olup bir oturumda bir kişiye uygulanır.
Uygulama Şekli: Her alt testin sorularını yönergeye uygun bir şekilde çocuğa yöneltilir ve çocuktan bu soruları yanıtlaması istenir.
Uygulayıcıların Niteliği ve Eğitimi: Ölçme aracını uygulayanlar psikolojik danışma ve rehberlik, eğitimde psikolojik hizmetler ve psikoloji lisans mezunu olmanın yanında bu ölçme aracıyla ilgili resmi ve özel kuruluşlar ile meslek örgütleri tarafından verilen eğitim yaşantısına katılarak sertifikaya sahip olmaları gerekmektedir. 6-16 yaş arası bireylere uygulanan ve WISC-R zeka testi, bireysel olarak yaklaşık 60-70 dakikada uygulanır.

LEiTER ULUSLARARASI PERFORMANS TESTİ

Testin Tanıtımı: İşitme ve konuşma problemi olan çocukların zihinsel performanslarını belirlemeyi amaçlayan dile dayanmayan bir performans testidir. Bazı maddelerinin uygulamasında süre sınırı vardır.
Testin Türü: Yetenek (Zeka) testidir.
Uygulanacak Yaş Grubu: 2-18 yaşları arasındaki bireylere uygulanmaktadır.
Uygulanacak Kişi Sayısı: Bireysel bir test olup bir oturumda bir kişiye uygulanır.
Testin Tanıtımı: İşitme ve konuşma problemi olan çocukların zihinsel performanslarını belirlemeyi amaçlayan dile dayanmayan bir performans testidir. Bazı maddelerinin uygulamasında süre sınırı vardır.
Testin Türü: Yetenek (Zeka) testidir.
Uygulanacak Yaş Grubu: 2-18 yaşları arasındaki bireylere uygulanmaktadır.
Uygulanacak Kişi Sayısı: Bireysel bir test olup bir oturumda bir kişiye uygulanır.
Uygulama Şekli: Test ile ilgili model çocuğun önüne konur, sonra modele ait blok parçalar yönergeye uygun olarak sırayla çocuğa verilir ve çocuktan blok parçaları modele göre yerleştirmesi istenir.
Uygulayıcının Niteliği ve Eğitimi: Ölçme aracını uygulayanlar, psikolojik danışma ve rehberlik, eğitimde psikolojik hizmetler ve psikoloji lisans mezunu olmanın yanında bu ölçme aracıyla ilgili resmi ve özel kuruluşlar ile meslek örgütleri tarafından verilen eğitim yaşantısına katılarak sertifikaya sahip olmaları gerekmektedir.

STANFORD-BİNET ZEKA TESTİ
Testin Tanıtımı: Bireylerin zihinsel performanslarını belirlemek amacıyla uygulanan bireysel zeka testidir. Uygulama sonucunda bireye ait zeka yaşı ve zeka bölümü elde edilmektedir. Süreye dayalı bir test değildir.
Testin Türü: Zeka testidir.
Uygulanacak Yaş Grubu: 2 yaştan yetişkin yaşa kadar uygulanmaktadır.
Uygulanacak Kişi Sayısı: Bireysel test olduğu için bir oturumda bir kişiye uygulanır.

DENVER II GELİŞİM TARAMA TESTİ
Testin Tanıtımı: Küçük çocuklarda var olan gelişimsel sorunları tespit etmek amacıyla geliştirilmiş bir ölçme aracıdır. Çocuğun yaşına uygun birtakım becerilerini değerlendirmek, gelişimsel olarak şüpheli durumları objektif olarak ölçmek ve risk altındaki çocukları izleyebilmek için 116 madde ve 4 alt bölümden oluşan bir ölçektir.
Testin Türü: Gelişim testidir.
Uygulanacak Yaş Grubu: 0-6 yaş arasındaki çocuklara uygulanan bir testtir.
Uygulanacak Kişi Sayısı: Anne&baba ve çocukla birlikte uygulama yapılmaktadır.
Uygulama Şekli: Anne&babadan çocukla ilgili bazı bilgiler alınır ve uygulamaya geçilir. Test formunda yer alan maddelerden anneye yöneltilmesi gereken sorular anneye yöneltilir ve çocuğun yapması beklenen maddeler ise çocuğa yöneltilir. Testin verilişinde standart yönergeye uyulması gerekmektedir.
Uygulayıcının Niteliği ve Eğitimi: Üniversitelerin psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, çocuk gelişimi v.b gibi çeşitli bölümlerinden mezun olmuş meslek elemanları tarafından uygulanabilmektedir. test uygulayacak birey dikkatle eğitilmeli ve klinikte testi uygulamadan önce yeterlilik sınavını geçmelidir.

ANKARA GELİŞİM TARAMA ENVANTERİ – AGTE
0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi bu testte 4 farklı alanda incelenmektedir. Bu test sadece anne baba veya çocukla daha çok vakit geçiren veya ilgilenen kişi tarafından doldurulmalıdır. Çocuğun becerilerini değerlendirmeye yöneliktir.
Dört alt testte toplanmış 154 maddeden oluşmaktadır.
Dil-Bilişsel, İnce Motor, Kaba Motor, Sosyal Beceri – Öz bakım
0-6 yaş arası bebek ve çocukların gelişim ve becerileri anneden alınan bilgiler doğrultusunda değerlendirilmektedir. Gelişimsel gecikme ve düzensizlik gösterme açısından risk altında olduğu düşünülen bebek ve çocukların erken dönemde tanınmasına ve gerekli önlemlerin alınabilmesine olanak sağlar.

PEABODY RESİM KELİME EŞLEŞTİRME TESTİ
2-11 yaş arası çocukların alıcı dil yaşının tespit edilebildiği, konuşma bozukluğu ve sözel ifadeye ışık tutan, resim kelime eşleştirme testidir.

GESSELL
2- 6 yaş arası çocukların görsel motor ve algı gelişiminin değerlendirildiği bir gelişim testidir. Kolaydan zora doğru sıralanmış 7 şekilden oluşur. Şekiller her yaşın seviyesine göre düzenlenmiştir. Test sonucuna dayanarak çocuğun zeka düzeyi ve gelişim yaşı hesaplanır.

METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ
5 yaş 6 ay ile 6 yaş arsındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını ölçen, bir okul olgunluk testidir.

FROSTİG
Çocukların görsel algılarını değerlendirmeye yardımcı olan bir algı testidir. 5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arsındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını ölçen, bir okul olgunluk testidir.

CHİLDREN’S APPERCEPTİON TEST (CAT)
Amaç: Çocuğun kişilik yapısı ve ruhsal dünyası ile ilgili bilgi sahibi olmak; dünyasında var olan bir çok olguya dinamik tepkilerini belirlemek, endişe, korku ve karmaşa ağırlıklı sorunları saptamak amacıyla uygulanan projektif testtir..
Uygulama: 3-10 yaş grubundaki çocuklara, psikolog tarafından bireysel olarak uygulanmaktadır. Test, hayvan figürlerini içeren 10 adet resimli/çizimli kartın gösterilmesi şeklinde uygulanır.
Süre: Süre kısıtlaması yoktur.Rahmi DANİŞMENT

Türk PDR Derneği
Kayseri Şube Başkan

İLETİŞİM :


ogretmenplatformu@gmail.com
09.07.2013 01:09
Alıntı ❞

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Öğretmenlerimizin izlemesi gereken filmler. aspercasper 3 14,306 20.12.2015 14:11
Son Mesaj: sevim
  Öğretmenlerin Birlik OLması İstenmiyor mu? ReaL 0 1,820 15.07.2013 21:51
Son Mesaj: ReaL

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group