Yükleniyor...
facebook twitter google + instagram youtube foursquare
Hoşgeldiniz !
Giriş Yapmak İçin Tıkla.


 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Cevap
"Neden kitap okumuyoruz?" derdi ve bu derdin dermanı.
Konu Görünümü | Doğrusal Görünüm
Yazar Mesaj
Admin Grubu
******
aspercasper ,
Konu: 132
Mesaj: 157
Üyelik: 19.05.2013
Rep Puanı: 1
Çevrimdışı
Mesaj: #1
"Neden kitap okumuyoruz?" derdi ve bu derdin dermanı.
Az kitap okuyan bir millet olduğumuz dillere plesenk olmuştur. Televizyon programlarında sürekli halkımızın az kitap okuduğu vurgulanır . Zaten televizyon programlarından daha önemlisi dünyada kişi başı kitap okuma oranlarına baktığımızda ülkemiz gelişmiş ülkeler arasında en son sıralarda yer almaktadır. Acaba bu kadar az kitap okumamızın sebepleri nelerdir?

İnsanlara bu soru yöneltildiğinde genelde bahaneler hazırdır. Kitap fiyatlarının yüksek olduğu, bütçelerinin kısıtlı olduğundan dolayı kitaba ayıracak bütçelerinin olmaması , kitap okuyacak zamanlarının olmaması gibi bahaneler ileri sürebilmektedirler. Kitap okumayışımızın bazı sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

1- Kitap okuma alışkanlığının kazanılamayışında temel etken maalesef ailedir. Çocuklar hayatı ve temel alışkanlıklarını ailede öğrenmeye başlar. Anne ve babasının helinde hiç kitap görmeyen bir çocuğun kitaba karşı meraklı olmasını beklemek olanaksızdır. Öğretmenler ve psikologlar tarafından sık sık tekrar edilen bir nokta vardır. Evde şiddet gören çocuk şiddet uygulamaya meyillidir. Bunu söylerken çocuğun temel davranışlarını ailesinden öğrendiği noktasından yola çıkılmıştır. Babası çok küfür eden bir çocuğun ileride çok küfür edeceğini bunu yaparken de gününün %80 ini birlikte geçirdiği babasını örnek alacağını kestirmek çok ta zor olmasa gerek. Aynı şekilde babası gayet medeni ve kibar olan bir babanın çocuğunun bu şekilde karakter kazanmasını kestirmek te zor değildir. Bu yüzden hayatında çocuğunun yanında eline kitap almayan ailelerin çocuklarından kitap okumasını beklemeleri Polyanna’cılıktan başka bir şey değildir.

2- Çocuğun ailesinde kitap okuma kültürünü görmemesinin yanında yakın çevresinde de bunu görmemesi bu alışkanlığın kazanılmasında en önemli 2. Etkendir.

3- Okul hayatı başladığında çocuğun okuma yazmayı öğrenmesiyle birlikte öğretmenlerimiz üzerinde yoğun bir şekilde baskı oluşturulmaktadır. Milli eğitim bakanlığı , eğitim denetmenleri , okul idaresi , öğrenci velileri çocukların fazla kitap okumaları için sürekli öğretmenlere telkinlerde ve bazende tehditlerde bulunmaktadır. Öğretmenlerimizde bu kadar gücün karşısında maalesef onların isteklerine boyun eğip çocuklara kitap okumaları için yüklenmekteler. Bu yüklenme serbest etkinlikler dersinde kitap okuma , ilk ders kitap okuma , en fazla kitap okuyana ödül verme , e- okulda okunan kitap sayısın fazla olması için teşvikte bulunma , ev ödevi olarak kitap özeti verme gibi İSTEMEYEREK başvurduğu yollardan dolayı çocuklarda kitap okuma davranışının zevkle yapılan bir eylemden çok zorla yapılan bir eylem olmasına yol açmaktadır. Bu da kitap okuma alışkanlığının kazanılamamasındaki üst üste gelen 3. Sebep olmaktadır.

4- Okullar ve aileler tarafından çocuğun kitap okuması için yapılan baskılar sonucunda çocuğun istemeyerek okumak zorunda kalması ve istemediği kitapları okumak zorunda kalması olayın tuzu biberi olmaktadır. Maalesef öğretmenlerimiz çocuklara bakanlığın uygun gördüğü kitaplar haricinde kitap tavsiye edememekte ( Kanunlar buna müsaade etmiyor etse de öğretmenlerimizin başına çorap örülüyor bu yüzden ) ve onlara kitaplıkta ne varsa onu sunmak zorunda kalmaktadırlar. Bu yüzden de çocuklar kendi zevklerine göre kitap seçimlerinden ve bu işten zevk alma hissinden mahrum kalmaktadırlar.

5- Son aşamada da orta öğretim çağında zoraki kitap okuyan öğrencilerin üniversitede tiyatro sinema konser gezip tozma gibi daha keyifli olduğunu düşündükleri etkinlikler varken kitap okumaya zaman ayırmak istememeleri 20 liyaşlarına kadar kitap okumayan bir gençliğin ortaya çıkmasına sebep olmakta. Hayatının 20 yılını kitap okumadan geçiren kişiden bundan sonra bu alışkanlığı kazanmasını beklemek oldukça zordur.

Kendisi kitap okumadan yetişen bir insanın çocuğununda kendine bakarak kaynı kısır döndü içrisinde kitap okumadan yetişmesi yıllardır ülkemizde az kitap okunmasının tablosunu ortaya koymaktadır.

Tabiiki istanalarda vardır ama çoğunluğun bu şekilde olduğunu kabul etmek gerekir. Bu kısır döngü sonrasında kitap okuyan birini gördüğümüzde entelektüel görünmeye çalışıyor , otobüste kitap mı okunur ya da popüler birini kitap okurken gördüğümüzde kesin okumuyor sırf gösteriş olsun diye elinde taşıyor şeklinde son derece mantıksız yakıştırmalar yapmamız bize has bir düşünce tarzı olarak literatüre geçiyor.Güneyde bir tatil bölgesinde aynı otelde kaldığımız bir İngiliz aile eşimin ve benim dikkatimizi çekti. 40-45 yaşlarında anne babadan oluşan bu ailenin 16-17 yaş civarında bir erkek çocuğu ve 7-8 yaşlarında da bir kız çocukları vardı. Bu aile bazen yemekten sonra bazen öğle çayından sonra bazen havuz kenarında güneşlenirken hep beraber kitap okuyordu. Okadar semptatik görünüyorlardı ki yanlarında taşıdıkları çantalarından kitaplarını çıkarıp 5-10 sayfa daolsa kitap okumadan günleri geçmiyordu. Küçük selamlaşmalarla başlayan tanışmamız tatilin sonlarına doğru samimi bir duruma dönüştü. Bir gün akşamüzeri tatil bölgesinin hediyelik eşya mağazalarının olduğu bir bölgede gezerken gördük anne babası ve ağabeydi önden hediyelik eşyalara bakarak yürürken o arkalarından elindeki kitabı okumaya çalışıyor , kimi zaman insanlara çarparak , kimi zaman yolda zikzaklar çizerek yürümeye çalışıyordu.Bir öğretmen olarak bu çocuğun bu kadar kitap okumayı sevmesinin sebebini öğrenmemin zorunluluğunu hisettim. Akşam otele döndüğümüzde aileyle konuşmak için eşimle karar verdik. Eşim İngilizce bildiği için çok şanslı olduğumu burada anladım. Aileyle selamlaşıp izin istedikten sonra masalarına oturup sohbet etmeye başladık. Bir öğretmen olarak şunu merak ediyoruz , kitap okumaya karşı bu kadar meraklı omalarının sebebi nedir? Küçük kız nasıl oluyor da kitap okumayı bu kadar çok önemsiyor ve seviyor.

Aldığımız yanıt

Bizde göre kitap okumak aynen giyinmek yemek yemek , banyo yapmak , işe gitmek gibi gündelik ve olması gereken bir olay. Bunun için ayrıca bir çaba harcamıyoruz zaten kızımız doğduğundan itibaren bazı şeyleri öğrenirken kitap okuması gerektiğini de bizden görerek anlıyor. Bunu aslında size anlatmak zor nasılki sabahleyin kahvaltı yapma gereği duyuyorsam bazı saatlerde de kitap okuma gereği duyuyorum bu içsel bir davranış herhangi bir sebebi yok.

Kızımızın okuma isteği bizimkinden biraz fazla. Son dönemlerde bir kitap serisine merak saldı ve sanırım seriyi bitirmeden rahatlamayacak. Bundan sonra okuyacağı seriyi şimdiden söylenip duruyor.

Yani size yardımcı olmayı çok isterim ama bunun net bir cevabı yok. Daha önce de dediğim gibi bu içsel bir şey istiyoruz , ihtiyaç duyuyoruz , kitabın devamını merak ediyoruz ve canımız ne zaman isterse o zaman okuyoruz.

Aslında bu kısa açıklama bize çok şey anlatmaya yetmişti.

1- Okuma davranışı çevreden görülerek kazanılır. Alışkanlık haline getirilerek devam eder.

2- Okuyacağımız kitap sevdiğimiz konularda olmalı. Sırf güncel diye sevmediğimiz konudaki bir kitabı okumak sadece okuma isteğimizi köreltir.

3- Çocuğunuzun okuyacağı kitabı siz ya da öğretmeni seçmesin. Elinden tutup bir kitapçıya götürün ve yaş grubuna uygun reyondan istediği kitabı kendisi seçsin. Dokunsun resmine kalınlığına güzel görüntüsüne herneye bakarak seçerse seçsin sizin ona dayattığınız kitabı okumaktan daha fazla zevk alacağı kesin.

4- Çocuğunuza ya da öğrencinize sürekli kiap okumasını söylemeyin. Onu özendirin. Sözle özendirmek değil bu sizden görerek özensin. Sık sık okudğunuz kitaptaki olaylardan bahsederek ve bunu vurgulayarak en son okuduğunuz kitaptan bahsederek onlardaki merak duygunu harekete geçirin.

5- Sevdiği bir işi yaparken sakın ona kitap okuması gerektiğini hatırlatmayın. Böylelikle antipati kazanmasın

6- Okuma deyince aklımıza sadece kitap gelmesin. Alternatifler olduğunu unutmayalım . çocuğumuz okuma alışkanlığını kazansında bu ister gazete ister dergi ister çizgi roman olsun. Ama yeterki bir şeyler okusun.

7- Çocuğunuza e-kitap gibi teknolojik alternatifler sunmayın. Kitaba dokunarak onun kokusunu alarak onu hissederek okumanın verdiği hazzı vermeleri mümkün değildirNida Akgün

Müdür Başyardımcısı
(Bu Mesaj 08.06.2013 01:40 değiştirilmiştir. Değiştiren : aspercasper.)
08.06.2013 01:40
Alıntı ❞

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Kitap yazarı ve tashih yapabilecek kişiler aranmaktadır editor 1 3,604 30.07.2017 14:47
Son Mesaj: nintendo
  Çocukların kitap seçmesi ilhami56 0 1,769 14.11.2014 02:54
Son Mesaj: ilhami56
  Çocuk eğitimi için ailelere kitap önerisi nintendo 0 2,331 03.07.2014 03:49
Son Mesaj: nintendo
  Bursluluk sınavının saati neden değişti? derya 0 2,206 14.06.2014 23:40
Son Mesaj: derya

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group