Yükleniyor...
facebook twitter google + instagram youtube foursquare
Hoşgeldiniz !
Giriş Yapmak İçin Tıkla.


 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Cevap
Kitap okuma cezası!!!
Konu Görünümü | Doğrusal Görünüm
Yazar Mesaj
Admin Grubu
******
ReaL İstanbul,Türkiye
Konu: 153
Mesaj: 163
Üyelik: 27.04.2013
Rep Puanı: 0
Çevrimdışı
Mesaj: #1
Kitap okuma cezası!!!
Türk Hukuk Literatürüne geçecek kitap okuma cezası kararı Yozgat'ın Yenifakılı kazasında uygulanıyor.

Jandarma gözetiinde kitap okuyor.

Yenifakılı'lı Alparslan YİĞİT, halkın rahatını bozacak şekilde şarhoşluktan 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Hakim daha sonra hapis cezasını tedbire çevirerek YİĞİT'i jandarma gözetiminde her gün kitap okumaya mahkum etti.

Alparslan YİĞİT, 28 yaşında ve Yozgat ili Yenifakılı ilçesinde yaşıyor.4 Nisan 2002 tarihinde ilçe meydanında "Halkın rahatını bozacak şekilde sarhoşluk suçu" işleyince göz altına alındı ve Türk hukuk tarihinde ilk kez uygulanan bir cezanın kahramanı oldu. İlçenin Sulh Ceza Hakimi Yılmaz PARILTI , sanık Alparslan YİĞİT'i önce 15 gün hafif hapis cezasına çarptırdı. Sonra "iyi hali göz önüne alarak" tedbire çevirdi ve 1 ay süreyle her gün 1,5 saat "Kitap okuma cezasına" dönüştürdü. Jandarma nezaretinde her gün 1,5 saat kitap okuyacağını öğrenen YİĞİT , ilk fırsatta sırra kadem bastı. 6 ay kaçak yaşadıktan sonra "Kanundan ve kitap okumaktan kaçamayacağını anlayınca" teslim oldu. YİĞİT'i cezasını bitirdikten sonra geçici olarak işe alındığı Yenifakılı Belediyesi'nde bulduk.

Suçunuz neydi Alparslan Bey?
Cahillik edip sarhoş sarhoş bağırmışım biraz.

Cezaya tepkiniz ne oldu?
Hakim Beye "Bana da herkes gibi ceza verin" dedim.Ben delikanlı adamım dedim. Bu cezayı bana verirseniz benimle alay ederler dedim.Ha evde bulaşıkları yıkamışsın, ha kütüphanede kitap okumuşsun diyordum kendi kendime.Ama hakim bey kararını değiştirmedi. Ben de kafam çok karıştığı için Ankara'ya gittim.

Neden geri döndünüz sonra peki?
Tam 6 ay dolaştım durdum. Sonra anladım ki bu kitapları okumadan bana rahat yok.

Kütüphaneye ilk girdiğinizde neler hissettiniz?
Önce çok kötü hissettim kendimi. İşkence gibiydi.Sanki bütün kasaba beni izliyor da kıs kıs gülüyor gibi geliyordu bana. Başıma da bir adam dikmişler beni takip ediyor.
Hangi kitapla başladınız? Gerçekten okuyor muydunuz sayfaları?
Türk Yazarlar Sözlüğü diye bir kitapla başladım. Bir de Atatürk'ün Hayatını okudum.İkisi de çok kalın olduğu için 1 ayda ancak bitirdim zaten. Aslında okuyor gibi yapıp sayfaları geçiştiriyordum. Ama hakimin okuduğum yerlerden sınav yapabileceğini söylediler,sonra okumaya başladım.Çok zorlandım, Allah düşmanıma bile böyle ceza vermesin!

Keşke hapis yatsaydım da okumasaydım dediğiniz oldu mu?
Başından beri öyle dedim zaten.Belediye Başkanımız "Sabıkana işlenir , iş bulamazsın bir daha"deyince bağrıma taş basarak okudum. Yoksa 15 gün nedir ki aslanlar gibi yatar çıkardım, köy kahvesine girerken de başımı dik tutardım.

Şimdi dik değil mi başınız?
Dik ama o kadar dik değil.Köylülerin beni görünce kıs kıs güldüklerini biliyorum. Ama kitap okuyunca onların bilmediği çok şeyi öğrendim.Ben de onlara gülüyorum şimdi.
Cezanı bittikten sonra da okumaya devam ettiniz mi?
Aslında okumanın o kadar da kötü olmadığını anladım. Demek ki bilgi para ediyormuş dedim kendi kendime. Ahmet Rasim ve Refik Halit Karay çok güzel geldi bana. Fırsatım olursa okuyorum şimdi.

(Yozgat Gazetesi 3.6.2003)
30.06.2013 20:00
Alıntı ❞

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2019 MyBB Group