Yükleniyor...
facebook twitter google + instagram youtube foursquare
Hoşgeldiniz !
Giriş Yapmak İçin Tıkla.


 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Cevap
Kendiniz Bitkisel Sabun Yapın!
Konu Görünümü | Doğrusal Görünüm
Yazar Mesaj
Üye Grubu
*
kimyaborsasi İstanbul - Başakşehir,Türkiye
Konu: 9
Mesaj: 10
Üyelik: 11.08.2017
Rep Puanı: 0
Çevrimdışı
Mesaj: #1
Kendiniz Bitkisel Sabun Yapın!
BİTKİSEL (SULU) SABUN İMALATI

BİTKİSEL ZEYTİNYAĞI SABUNU İMALATI ( SULU SİSTEM )-
MADDELER MİKTARLAR (%)
Zeytinyağı 86
Katı kostik 14
Boya Yeter miktarda

İŞLEM: Karıştırıcı bir kap içerisine 45kg su konur ve 50 – 60 dereceye kadar ısıtılır. Sonra üzerine zeytinyağı konularak karıştırmaya başlanır. Daha sonra kostik çok az bir suda eritilerek kazana çok yavaş bir şekilde verilir. Ve sürekli kazan karıştırılır. Kostik verme işlemi bitince yarım saat kadar daha karıştırılır ve sonra sabunlaşma olup olmadığı olup olmadığı kontrol edilir. sabunlaşma işlemi bitmiş ise kazan bir saat kadar dinlendirilir ve suyun altta sabunun üste çıkması sağlanır. Sonra kazan içerisinde su tahliye edilir. sonra kazan içerisine 50 kg ( 8-9 kg tuz ) kadar tuzlu su verilir ve sabun tuzlu su ile yıkanır ve tekrar bekletilerek tuzlu su alttan alınır. Sonra kazan içerisindeki karışım 50kg daha kadar daha tuzlu su ile yıkanır. Sonra su tekrar tahliye edilir. kalan sabun kazandan alınarak kalıplanır ve katılaşması için bekletilir.
NOT: Kazan içerisindeki karışımın sabunlaşmasına bağlı olarak kostik miktarı çok az arttırılabilir veya azaltılabilir.


-BİTKİSEL ZEYTİNYAĞI SABUNU İMALATI ( %20 ) ( SULU SİSTEM )-
MADDELER MİKTARLAR (%)
Defne yağı 20
Zeytinyağı 66
Katı kostik 14
Boya Yeter miktarda

İŞLEM: Karıştırıcı bir kap içerisine 45kg su konur ve 50 – 60 dereceye kadar ısıtılır. Sonra üzerine defne yağı ve zeytinyağı konularak karıştırmaya başlanır. Daha sonra kostik çok az bir suda eritilerek kazana çok yavaş bir şekilde verilir. Ve sürekli kazan karıştırılır. Kostik verme işlemi bitince yarım saat kadar daha karıştırılır ve sonra sabunlaşma olup olmadığı olup olmadığı kontrol edilir. sabunlaşma işlemi bitmiş ise kazan bir saat kadar dinlendirilir ve suyun altta sabunun üste çıkması sağlanır. Sonra kazan içerisinde su tahliye edilir. sonra kazan içerisine 50 kg ( 8-9 kg tuz ) kadar tuzlu su verilir ve sabun tuzlu su ile yıkanır ve tekrar bekletilerek tuzlu su alttan alınır. Sonra kazan içerisindeki karışım 50kg daha kadar daha tuzlu su ile yıkanır. Sonra su tekrar tahliye edilir. kalan sabun kazandan alınarak kalıplanır ve katılaşması için bekletilir.
NOT: Kazan içerisindeki karışımın sabunlaşmasına bağlı olarak kostik miktarı çok az arttırılabilir veya azaltılabilir.
NOT: yukarıda formüle edilen ürün imalatında belirtilen ( %15 ) veya ( %3) terimler, kullanılan bitki yağının miktarını gösterir.

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN
DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN
11.08.2017 10:01
Alıntı ❞

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2019 MyBB Group