Yükleniyor...
facebook twitter google + instagram youtube foursquare
Hoşgeldiniz !
Giriş Yapmak İçin Tıkla.


 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Cevap
Grundtvig Projelerinde ne kadar hibe verilir?
Konu Görünümü | Doğrusal Görünüm
Yazar Mesaj
Admin Grubu
******
ReaL İstanbul,Türkiye
Konu: 153
Mesaj: 163
Üyelik: 27.04.2013
Rep Puanı: 0
Çevrimdışı
Mesaj: #1
Grundtvig Projelerinde ne kadar hibe verilir?
Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları Projeleri için 2013 Teklif Çağrısı döneminde proje kapsamında yapılacak hareketlilik sayısı esas alınarak götürü bedelde (lump sum) hibe sağlanır. Her ulusal ajans, kendi ülkesinden başvuru yapacak olan kuruluşların alabilecekleri azami hibe miktarlarını belirlemiştir. Türkiye için bu miktarlar aşağıdaki gibidir:

[Resim: q6wgu.png]

Başvuru sahibi kuruluş bu seçeneklerden birini başvuru formunda seçmek zorundadır. Seçilen bütçe kategorisi aynı zamanda gerçekleştirilecek minimum hareketlilik sayısını da göstermektedir. Başka bir deyişle, proje sahibi kuruluş, belirtilen en az hareketlilik faaliyetlerini proje süresi içinde gerçekleştirmekle yükümlüdür. Hareketlilik (kişi) sayısı bu miktarın altına düşemez ancak istenirse bu sayıdan fazla hareketlilik gerçekleştirilebilir. Daha fazla hareketlilik yapmak için ek finansman talep edilemez. Proje sahipleri hem proje kapsamındaki yerel faaliyetlerini hem de hareketlilik faaliyetlerini yukarıda belirtilen hibe miktarları ile gerçekleştirmek zorundadır.


Hareketlilik Nedir?

Hareketlilik, bir Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları Projesi kapsamında başka bir ülkeye yapılan yurtdışı seyahatidir. Hareketlilikle ilgili aşağıdaki kurallar geçerlidir:

Bir kişi tarafından yapılan bir seyahat, bir hareketlilik sayılır.
Proje süresince aynı kişi birden fazla hareketlilik gerçekleştirebilir. Her biri farklı hareketlilik sayılır.

Hareketliliğin süresi (yurt dışında kalış süresi) proje faaliyeti ile uyumlu olmalıdır.

Hareketlilik faaliyeti mutlaka proje ile ilgili olmalıdır. Proje ile ilgisiz hareketlilikler geçerli hareketlilik sayılmaz.

Hareketlilikler sadece aşağıdaki etkinlikler için yapılabilir:

Projedeki başka bir ortağın düzenlediği etkinliğe yapılabilir, yani proje ortağı olmayan bir kuruluşa (ve ülkeye) hareketlilik yapılamaz.
Hayatboyu Öğrenme Programı (veya önceki programların) kapsamındaki bir proje veya ağı tarafından düzenlenen ve ilgili proje ile doğrudan alakalı bir etkinliğe yapılabilir.

Hareketlilik Faaliyetlerine Kimler Katılabilir?
Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları projelerinde aşağıdaki kişiler hareketlilik faaliyetlerine katılabilirler:

Proje sahibi kuruluşların personel ve/veya öğrenicileri (bu kapsamda, bir projenin konusu örneğin ev hanımları ise ve proje doğrudan bu kişilerin eğitimine yönelikse sözkonusu ev hanımlarının projenin her aşamasında yer almaları koşuluyla o kuruluşun öğrenicileri sayılır ve dolayısıyla hareketlilik faaliyetlerine katılabilirler),
Özel ihtiyaçları olan kişilerin yer aldığı hareketlilik faaliyetlerinde bu kişilere refakat edecek kişiler.

Yukarıdaki kişilerin dışında hiçbir kişi hareketlilik faaliyetlerine katılamazlar.

Grundtvig Öğrenme Ortaklıklarından yararlanacak kişiler, statülerinin personel ya da öğrenici olmalarına göre, başvuru yapan kuruluşun resmi kadrolu / sözleşmeli / ücretli / görevlendirmeli olarak çalışan personeli veya resmi kayıtlı öğrenicileri ile başvuru sahibinin STK olması halinde resmi üye olmaları şartı aranır. Bu hususların ispatı başvuru sahibine aittir.

Hibenin Kullanılması
Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları projelerine sağlanan hibe, götürü usulü (lump sum) ile ödenecektir. Bunun anlamı, yapılan harcamalar belgelerle ispatlanmak zorunda değildir. Bunun yerine proje sonunda nihai raporda yerel proje faaliyetleri, hareketlilik faaliyetleri ve proje çıktılarının ispatlanması gerekecektir. Bu nedenle gerçekleştirilen faaliyetler ve çıktılarla ilgili her türlü belge ve doküman nihai raporun ekinde Başkanlığımıza sunulmalıdır. Proje faaliyetleri yerel faaliyetler ve hareketlilik faaliyetleri olarak iki ana amaca yöneliktir:

A. Yerel Proje Faaliyetleri:

Proje kapsamında sağlanan hibe, proje sahibi kuruluşun proje başvuru formunda belirttiği proje faaliyetleri için kullanılmalıdır. Bu kapsamda programın tanımı ve amaçları bölümünde belirtilen faaliyetlerin yanı sıra projeyle ilgili yurt içinde yapılacak tüm faaliyetler için harcama yapılabilir. Toplantı ve faaliyet tutanakları, anketler, yazışmalar, fotoğraflar, video çekimleri, basında çıkan haber ve röportajlar, seminer, konferans, fuar, kermes, konser, davetiye ve ilgili belgeler gibi her türlü doküman ve eşya, yerel proje faaliyetlerinin yapıldığını kanıtlayan belgeler olarak kabul edilir.

B. Hareketlilik Faaliyetleri:

Proje kapsamında sağlanan hibe, yurtdışına yapılacak hareketlilik faaliyetleri için kullanılmalıdır. Seyahat biletleri ve biniş kartları, ev sahibi kuruluştan alınan ve kimlerin hangi tarihlerde katıldığını gösteren imzalı toplantı tutanakları veya katılım belgeleri vs. hareketlilik faaliyetlerinin gerçekleştirildiğini kanıtlayan belgeler olarak kabul edilir.

Harcamaların uygunluğu faaliyetin türüne bağlıdır, yani eğer faaliyet başvuru formunda planlanmış ise ilgili harcama yapılabilir.

KDV İle İlgili Açıklama:
Türkiye ile AB arasında imzalanan Türkiye – Avrupa Birliği Çerçeve Anlaşması Genel Tebliği çerçevesinde Avrupa Birliği'nden hibe alan projelerin katma değer vergisinden muaf olmaları esastır. Bu kapsamda projeleri kabul edilen yararlanıcılar, proje için yaptıkları her tür harcamadan muaf olabilmek için KDV Bilgi Formu'nu doldurarak Merkez Başkanlığımızdan onaylattıktan sonra KDV İstisna Sertifikasi almak için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Avrupa Birliği Şubesi'ne başvuru yapmaları gerekir. KDV İstisna Sertifikası alan proje sahipleri bu belge ile proje için yaptıkları mal ve hizmet alımlarında KDV'den muaf tutulacaklardır. Bu belgeyi almak zorunlu değildir. Ancak AB hibelerinden hiçbir surette vergi kesintisi yapılamayacağından, proje sahiplerinin bu sertifikayı almalarında fayda vardır.


Hibede Kesinti Yapılması Veya Hibenin Geri Alınması
Aşağıdaki durumlarda proje sahibi, hibenin bir kısmını ve/veya tamamını Başkanlığımıza iade etmek durumundadır:

İlerleme/nihai rapor ve/veya kanıtlayıcı belgelerin zamanında teslim edilmemesi,
Mücbir[1] (zorunlu) haller dışında projenin sözleşmeye uygun şekilde uygulanmaması.

Başkanlığımız, projenin nihai raporunu inceledikten sonra faaliyetin yapılmaması veya kısmen yapılması durumlarında hibede kesinti yapabilir. Bir faaliyet, hibenin sağlanma amacının gözetilmemesi (örneğin, sürelere uymamak, öngörülen çıktıların elde edilmemesi, önemli bir faaliyetin yapılmaması vs.) durumunda kısmen gerçekleştirilmiş sayılır.

Kesintinin hangi oranlarda yapılacağı ile ilgili detaylı bilgiler, projeleri kabul edilen başvuru sahipleri ile imzalanan Hibe Sözleşmesinde yer alır.
13.07.2013 05:42
Alıntı ❞

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  2013 Grundtvig 3. Dönem Başvuru Sonuçları açıklandı aspercasper 0 2,112 26.12.2013 16:14
Son Mesaj: aspercasper
  GRUNDTVIG ÖĞRENME ORTAKLIKLARI 2013 TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU SONUÇLARI aspercasper 0 2,273 25.07.2013 17:48
Son Mesaj: aspercasper
  Grundtvig hizmetiçi kursu faaliyeti düzenlemesi ReaL 0 2,502 13.07.2013 22:53
Son Mesaj: ReaL
  Grundtvig asistanlığı nedir? Detaylı bilgi ReaL 0 2,319 13.07.2013 22:52
Son Mesaj: ReaL
  Grundtvig Ziyaret ve Değişimleri Nedir? ReaL 0 2,228 13.07.2013 22:49
Son Mesaj: ReaL

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group