Yükleniyor...
facebook twitter google + instagram youtube foursquare
Hoşgeldiniz !
Giriş Yapmak İçin Tıkla.


 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Cevap
e-Twinning projesi nedir? eTwinning projesinin faydası nedir?
Konu Görünümü | Doğrusal Görünüm
Yazar Mesaj
Admin Grubu
******
aspercasper ,
Konu: 132
Mesaj: 157
Üyelik: 19.05.2013
Rep Puanı: 1
Çevrimdışı
Mesaj: #1
e-Twinning projesi nedir? eTwinning projesinin faydası nedir?
e-Twinning projesi bir çok meslektaşımızın merak ettiği fakat ya yeterli kaynağa ulaşamadığı ya da karma karışık tanımların yer aldığı bir konudur. E-twinning projesi Avrupa’daki öğretmen arkadaşlarımızla birlikte yürüttükleri bir proje türüdür. Bu proje Comenius , Leonardo veya diğer değişim projelerinde olduğu gibi yüz yüze ya da ziyaretler şeklinde değil sadece iletişim araçları kullanılarak yapılan bir proje türüdür. Kısacası ; Bu proje tamamen internet üzerinden yürütülür ve ülkelere ziyaretler yoktur.
Örnek vererek açıklayacak olursak. Avrupa’dan bir arkadaşımız bir proje hazırlayıp yürütmek istesin ( Bu kişiye Koordinatör diyoruz). Projesi Avrupa’nın farklı ülkelerindeki yemek kültürleri olsun. Bu projeye de yemek kültürünü tanımak istediği ülkelerden ortaklar bulsun.( Ortak bulma işlemini yine e-Twinning sitesi üzerinden yapılabilir). Koordinatör kişi projesini farklı aşamalardan oluştursun. 1. Aşamada ortaklar genel olarak yemek kültürlerinin genel açıklamasını yapsınlar ( fastfood , bitkisel ağırlıklı, hayvansal gıdalar ağırlıklı veya bol baharat kullanılan çeşitler şeklinde. 2. Aşamada seçilen birkaç yemek ve bu yemeğin hikayeleri yer alsın( Örneğin ezogelin çorbasının nasıl ortaya çıktığı gibi) 3. Aşamada resimlerle yemekler tanıtılsın. 4. Aşamada tatlılar ve tatlı çeşitlerinden bahsedilsin. 5. Aşamada( Buraya öğrencileri de ekleyelim) Öğrencilerle bir yemek hazırlama videosu çekilsin ve paylaşılsın. 6. Aşamada Öğretmenler projenin gidişatı hakkında bir konferans düzenleyerek proje hakkında değerlendirme ve düzenleme yapsınlar. 7. Ve son aşamada da bütün ülkelerin tanıtımlarının derlendiği bir yemek kitabı oluşturulsun( bu aşamayı da çeşitlendirebilir aşamalara ayırabilirsiniz. Bu şekilde projemizi bitirmiş olalım. Bu aşamaların her birisine koordinatör süre belirler. Örneğin 1. Aşamayı herkes 1 hafta içinde tamamlayarak e-Twinning üzerinden paylaşsın şeklinde. Aşamayı tamamlayan kişilere koordinatör onay vererek 2. Aşamaya geçirir. Bu şekilde bütün aşamalar tamamlanarak projeniz tamamlanmış olunur. Aslında karmaşık gibi görünse de projeye başladıktan sonra koordinatörünüzle bilgi alışverişi yaparak kolaylıkla çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.
Dikkat edilmesi gerekenler. Bu projelere başlamadan önce e-Twinning projesi başvurusunda bulunulması gerekir. Başvuru yapıldıktan sonra size bir sertifika hazırlanır. Online bu sertifikada proje ortakları ve ülkelerin destek masalarının onayları yer alır. E-Twinning üzerinden bu sertifika proje sayfanızda yer alır. Bu koordinatör ülke tarafından yapılır. Bu aslında şunun için önemlidir. Eğer projeniz tamamlanırsa ulusal destek masası tarafından ülkenin en iyi projeleri arasında gösterilebilir ve sertifikalandırılabilir. Bu aşamadan sonra Avrupa’nın en iyi projesi dalında aday gösterilip en iyi proje sahibi olarak çeşitli ödüllerle ödüllendirilebilirsiniz. Yurt dışı gezileri gibi cazip ödüller vardır.
Bu projede öğrencileri öğretmen arkadaşlarınızı da görevlendirerek dahil edebilirsiniz. Size tavsiyemiz bu projeye katılmak istiyorsanız ilk önce ortak olarak katılmanız ve proje hakkında teknik bilgilere sahip olduktan sonra kendi projenizde koordinatör olmanızdır. İlk başta koordinatör olarak işe başlarsanız süreçte çok zorlanır hem kendinizi hem de zaten Avrupa projelerinde olumsuz imajı olan ülkemizi zor duruma düşürürsünüz.
Bu proje ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak ya da yardım almak isterseniz sitemizin çok yakında açılacak forum bölümünde yardım talep edebilirsiniz.
02.07.2013 01:30
Alıntı ❞

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  eTwinning Ödülleri Başvuru Çağrısı ingilizceci 0 2,953 08.12.2015 01:31
Son Mesaj: ingilizceci
  Uzaktan eğitim e-Twinning semineri ingilizceci 2 3,548 13.09.2014 21:17
Son Mesaj: yeni üye
  e-Twinning tanıtım videosu liberalistic 0 3,034 20.07.2014 11:34
Son Mesaj: liberalistic
  eTwinning Kullanıcıları İçin Anket ReaL 0 2,537 29.09.2013 23:02
Son Mesaj: ReaL
  Meb 2012 yılı etwinning faaliyeleri aspercasper 0 4,416 01.08.2013 12:46
Son Mesaj: aspercasper

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group