Yükleniyor...
facebook twitter google + instagram youtube foursquare
Hoşgeldiniz !
Giriş Yapmak İçin Tıkla.


 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 4 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Cevap
Çocuklarınıza biz cümlelerini fazla kullanmayın!
Konu Görünümü | Doğrusal Görünüm
Yazar Mesaj
Admin Grubu
******
ReaL İstanbul,Türkiye
Konu: 153
Mesaj: 163
Üyelik: 27.04.2013
Rep Puanı: 0
Çevrimdışı
Mesaj: #1
Çocuklarınıza biz cümlelerini fazla kullanmayın!
Çocuklarınızla iletişime geçerken kullandığınız dil çok önemli. Çocuğunuzun ilerde kendine güvensiz, içine kapanık , ebeveynlerine bağımlı olmasını sizin kullandığınız sözel ifadelerin sebep olduğunu biliyorsunuzdur. Peki biz dilinin ileride çocuklarda bu etkilere sebep olacağını hiç düşünmüş müydünüz?

Çocuk psikiyatrisi uzmanları aileleri biz dilini çok fazla kullanmamaları konusunda uyarıyorlar. Son dönemde bazı ailelerin farkında olmadan:
“Yemeğimizi yedik hadi ilacımızı içelim.”
“Kızım hadi üzerimizi değiştirelim.”
“Doktor bey bu sıralar oyun oynamayı karşı isteksiziz.”
“Teyzesi çok akıllıyız artık annemizi üzmüyoruz.”
gibi ifadelerin arttığını ve bunun yanlış olduğu belirtiyorlar. Bu şekildeki konuşma şekli çocukların içe kapanık olmalarına , ailelerinden bağımsız hareket etmekte zorlanmalarına ve bağımsız düşünüp hareket etmede zorluk yaşamalarına sebep oluyor. Eğer doktorunuza gittiğinizde “Doktor bey bu gece çok kustuk ve ilacımızı da içmiyoruz.” şeklinde cümle kurduğunuzda doktorunuzun
“İkinizde mi?” şeklinde bir sorusuyla karşılaşırsanız şaşırmayın. Çünkü çocuk doktorları da bu konunun üzerinde dikkatle duruyorlar. Siz bu cümle yerine” Bu gece çok kustu ve ilacını içmiyor” şeklinde düzeltmeye dikkat edin. Aynı şekilde” Kızım hadi üzerimizi giyelim” yerine” Kızım hadi üzerini giy.” , veya “Bugün babamız bizi alışverişe götürecek.” yerine “Bu gün babası kızımı alışverişe götürecek.” şeklinde cümlelerle iletişim kurun. Önemsiz gibi görünen bu değişiklik çocuğunuzun ilerideki yaşamına önemli derecede etki edecektir.
30.06.2013 17:24
Alıntı ❞

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2019 MyBB Group