Yükleniyor...
facebook twitter google + instagram youtube foursquare
Hoşgeldiniz !
Giriş Yapmak İçin Tıkla.


 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Cevap
Amonyak Hakkında Genel Bilgi
Konu Görünümü | Doğrusal Görünüm
Yazar Mesaj
Üye Grubu
*
kimyaborsasi İstanbul - Başakşehir,Türkiye
Konu: 9
Mesaj: 10
Üyelik: 11.08.2017
Rep Puanı: 0
Çevrimdışı
Mesaj: #1
Amonyak Hakkında Genel Bilgi
Amonyak Hakkında Genel Bilgi
[/align]
Kimyasal formülü NH3 olan renksiz ve keskin ve hoş olmayan rahatsız edici bir kokuya sahiptir. Ticari adı Amonyum Hidroksit Çözeltisi olup molekülleri polar olduğundan zayıf hidrojen bağları sayesinde sudayken yüksek oranda çözünür. Gazlaşma gizli ısısının yüksek oluşundan dolayı bir çok sektörde soğutucu olarak kullanılmaktadır. Kırmızı turnusol kâğıdının rengini maviye dönüştüren bu alkali çözelti (baz) asitlerle birleştiğinde amonyum tuzlarını verir.

Üretim ve Reaksiyonları

Elementlerin birleşiminin yeterli olduğu amonyak eldesinde sanayide uygulanan başlıca yöntem; Haber-BOSCH yöntemidir.Bu yöntem hidrojen ve azotun doğrudan birleşimini gerçekleştirerek ürün eldesini sağlamaktadır.
N2 + 3H2 ---> 2NH3
Azot havadan elde edilirken,hidrojen ise doğalgazdan elde edilir ve katalizörlerinde yardımıyla üstteki tepkime neticesinde amonyak üretimi gerçekleşir.

Laboratuvarlarda, sodyum hidroksitin amonyum tuzları ile reaksiyonundan veya nitritlere su etki ettirmekle elde edilir. Çok miktarda amonyak, koklaştırma esnasında havagazı fabrikalarında elde edilir. Endüstride sentetik olarak elementlerinden (azot ve hidrojenden) de elde edilir. Elde edilen toplam amonyak miktarının % 85’i sentetik metotladır.

Amonyak,doğada ise verimi yüksek topraklarda,yağmur suyunda bitkilerde bulunmaktadır.S ebze ve hayvan materyallerinin nitratlaşmasıyla da meydana gelir. Ayrıca fabrikaların bacalarından çıkan dumanın arıtılması ile havagazı fabrikalarında yan ürün olarak elde edilirler
15.08.2017 08:51
Alıntı ❞

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Öğrencileri bilgisayar ve internet kullanımı hakkında bilgilendirici eğlenceli slayt derya 0 2,304 18.05.2014 23:37
Son Mesaj: derya

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2019 MyBB Group